Jdi na obsah Jdi na menu
 

10 dobrých rad pro rodiče

10 DOBRÝCH RAD, KTERÉ USNADNÍ VÁM I VAŠEMU DÍTĚTI NÁSTUP DO MŠ

 

1. MLUVTE S DÍTĚTEM O TOM, CO SE VE ŠKOLCE DĚLÁ

Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí ( mělo by tam ale chodit rádo, aby se vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých zážitků). Vyhněte se negativním popisům, jako " tam tě naučí poslouchat", " tam se s tebou nikdo dohadovat nebude" apod.

2. ZVYKEJTE DÍTĚ NA ODLOUČENÍ

Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.

3. VEĎTE DÍTĚ K SAMOSTATNOSTI ZVLÁŠTĚ V HYGIENĚ, OBLÉKÁNÍ A JÍDLE.

Nebude zažívat špatné pocity s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.

4. DEJTE NAJEVO DÍTĚTI, ŽE ROZUMÍTE,  JEHO PŘÍPADNÝM OBAVÁM Z NÁSTUPU DO ŠKOLKY

Ujistěte dítě, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z tohoto důvodu NIKDY ŠKOLKOU DÍTĚTI NEVYHROŽUJTE ( dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) - vyhněte se výhružkám typu " když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne".

5. POKUD BUDE DÍTĚ PLAKAT, BUĎTE PŘÍVĚTIVÍ, ALE ROZHODNÍ

Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.

6. DEJTE DÍTĚTI S SEBOU NĚCO DŮVĚRNÉHO.

( plyšáka, hračku, šátek)

7. PLŇTE SVÉ SLIBY

Když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.

8. PLATÍ, ŽE ZBAVIT SE SVÉ ÚZKOSTI ZNAMENÁ ZBAVIT DÍTĚ JEHO ÚZKOSTI

Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte danou situaci vy. Děti dokáží velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčeni o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky.

9. ZA POBYT VE ŠKOLCE NESLIBUJTE ODMĚNY PŘEDEM.

Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nestane. Samozřejmě pokud den ve školce proběhne v pohodě - chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny. Materiální odměny zvažte, dítě by pak chtělo odměny každý den.

10. PROMLUVTE SI S UČITELKOU O MOŽNOSTECH POSTUPNÉ ADAPTACE DÍTĚTE.

S dítětem ze začátku můžete jít do třídy, dítě může jít jen na dvě hodiny atd.